Celowość prowadzenia badań ewaluacyjnych

Badania ewaluacyjne to badania prowadzone w odniesieniu do danego zagadnienia związane przede wszystkim z jakimś działaniem, programem działania, czy też obiektem, badające cechy tego obiektu/działania, oraz określające, czy wszystkie czynności wykonywane w ramach danego działania/obiektu, przekładają się na osiągnięcie zakładanych efektów. Dzięki badaniom ewaluacyjnym, możemy całkiem jasno i precyzyjnie określić które aspekty danego obiektu, czy też programu, są dopracowane do perfekcji, a nad którymi jeszcze musimy popracować, bowiem nie dają nam w wyniku zakładanych efektów.

Oczywiście ewaluacja ma tutaj jeszcze jedną ważną zaletę, bowiem w przypadku, kiedy na końcu jakiegokolwiek działania, osiągamy efekty niezgodne z zakładanymi, możemy bez ewaluacji, stwierdzić, iż coś jest nie tak. Natomiast prowadząc równolegle badanie ewaluacyjne, możemy sprecyzować w których aspektach, zastosowane niewłaściwe rozwiązania, dzięki czemu, nie musimy po omacku szukać problemu, tylko od razy przystąpić do działań naprawczych. Ponadto, dzięki prowadzeniu ewaluacji, możemy stale poszerzać swoją wiedzę na temat działania danego programu, czy też obiektu, co przecież jest bardzo ważne jeśli chcemy osiągać odpowiednie efekty.

W celu przeprowadzenia ewaluacji, musimy oczywiście określić jej temat, czyli to, co będzie ewaluacji podlegało, oraz sprecyzować narzędzia, metody działania, postawić kluczowe pytania ewaluacyjne, na jakie chcemy uzyskać odpowiedzi, zidentyfikować źródła niezbędnych do badań informacji, oraz zaprojektować narzędzia do ich zbierania, a następnie zebrane w tren sposób informacje poddać wnikliwej analizie, pod kątem postawionych wcześniej pytań. Przede wszystkim zaś musimy tutaj pamiętać, iż ewaluacje to badania prowadzone systematycznie, wobec czego, nawet posiadając już szczątkowe dane o zachowaniu się jakiegoś procesu, możemy ustalić czy jego efekty będą odpowiadały naszym oczekiwaniom, czy też nie. W tym celu musimy oczywiście ustalić efekty pośrednie, których osiągnięcie jest konieczne, aby przejść do następnego etapu, bowiem dzięki temu, nie będziemy musieli dojść do końca działania, aby się przekonać, że gdzieś popełniliśmy błąd.