Śmiech i napięcie seksualne

Jeśli śmiech wydaje się być śmiertelną bronią, jeśli chodzi o uwodzenie, przeżywanie ataku śmiechu w środku stosunku niekoniecznie przypadnie do gustu każdemu. Śmiech jest jednak wyzwalający i pozwala oderwać się od rzeczywistości, także seksualnej. Co więc oznacza ta zabawna reakcja podczas seksu i czy możemy pozwolić jej się wyrazić? Czy śmiech i napięcie seksualne mogą iść w parze? Jakie są pozytywne i negatywne konsekwencje dla seksu i pary?

 

Dlaczego śmiejemy się w łóżku?

W łóżku, jak i gdzie indziej, prawdziwy śmiech jest nie tyle wynikiem reakcji na humor, co raczej instynktowną reakcją na przetrwanie. Śmiech jest wybuchem silnego napięcia nerwowego, często nieuświadomionego, które organizm “rozładowuje” w ten sposób. Śmiech ma bardzo silny kojący i relaksujący wpływ na organizm, dzięki wydzielaniu hormonu, endorfiny, której działanie jest porównywalne z działaniem morfiny. Śmiejemy się więc, by rozładować napięcie, żeby się uspokoić. To wyjaśnia, dlaczego niektórzy ludzie śmieją się w momencie orgazmu.

Istnieje wiele czynników wywołujących śmiech. Może to być coś związanego z sytuacją, jak np. mały irytujący hałas lub zupełnie z nią niezwiązanego, jak np. zabawna myśl, którą sobie wypowiadamy i która bardzo szybko, poprzez skojarzenie myśli, sprawia, że myślimy o czymś zabawnym. I bardzo często to właśnie dlatego, że nie powinniśmy się śmiać w tym momencie, kryzys zostaje wywołany. Nie należy tego odbierać jako kpiny, ale jako potrzebę (czasem niekontrolowaną) odreagowania.

 

Zalety śmiania się w łóżku

Odhamowywuje: śmiech pozwala na uwolnienie napięć fizycznych i psychicznych, odpręża i przynosi radość: szczery śmiech wyzwala wydzielanie hormonów takich jak serotonina i endorfiny oraz przynosi dobre samopoczucie. Poleca go psycholog Justyna Zyga-Ścigajło.

Może tworzyć współudział: nie ma nic bardziej jednoczącego niż dobry wspólny śmiech. Jest to prawdziwa oznaka współudziału i bardzo dobrego zrozumienia.

Może pomóc ci osiągnąć orgazm: ponieważ pozwala ci się odprężyć, śmiech może pomóc ci osiągnąć orgazm. Czasami jest to nawet skutek, orgazmu, uczucie euforii, pozytywnej energii. W każdym razie idzie to w parze z poczuciem szczęścia i radości. Bardzo często przyjemność seksualna systematycznie wybucha wybuchami śmiechu.

 

Wady śmiania się w łóżku

To może być denerwujące: rozśmieszanie kogoś, gdy jesteś przed nim nagi, może być destabilizujące, a nawet wręcz żenujące. Zwłaszcza jeśli nie potrafisz sobie wytłumaczyć, dlaczego się śmiejesz i chwile dyskomfortu ciągną się w nieskończoność.

Śmiech niekoniecznie jest seksowny: jeśli wierzyć wyrażeniom używanym do opisania śmiechu: śmiać się do łez, do punktu, w którym zwisa ci szczęka, zapaść się, mieć atak lub umrzeć ze śmiechu, trudno uwierzyć, że może być seksowny i erotyczny.

Może rozładować napięcie seksualne: ponieważ rozładowuje napięcie, śmiech rozładowuje również napięcie seksualne. Niewątpliwie będziemy mniej zaangażowani w grę w uwodzenie… Ale prawdopodobnie będziemy też bardziej w świecie rzeczywistym!

 

Możesz się śmiać podczas seksu, ale nie z każdym

Wracamy więc do słynnej maksymy: “śmiać się można ze wszystkiego (nawet podczas seksu), ale nie ze wszystkimi. Różnica polega na tym, jak bardzo ufasz sobie i drugiej osobie, ponieważ, nieoczekiwany śmiech może zostać źle odebrany, jeśli nie czujesz się pewnie. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteś pewny siebie. Może to być zarówno zabawne, jak i blokujące, jeśli na przykład jeden z partnerów ma kompleksy.

 

Co więcej, nie musi to być systematyczne

Śmiech w intymności rozluźnia atmosferę, a jeśli może przeciąć napięcie seksualne, to czasami czuje się dobrze. Pozwala nam oderwać się od wyobrażeń, jakie mamy na temat pożądania czy seksualności. Można się kochać dobrze się bawiąc, doskonały nastrój wpływa na rozwój seksualny. Chodzi tylko o to, że nie musi to być za każdym razem, żeby urozmaicić przyjemności. Wyjaśnia psycholog Ewa Kowalska.

 

Wskazówki, jak uniknąć niepożądanego śmiechu

Uspokój drugą osobę tak szybko jak to możliwe, jeśli to ty się śmiałeś: wykorzystaj tę reakcję do rozmowy lub podzielenia się czymś o sobie. Nieważne, że druga osoba nie rozumie, co cię rozśmieszyło, ważne, że to was nie dzieli, że twój partner nie czuje się zagrożony.

Nie bierz tego do siebie, jeśli to druga osoba się śmieje: jest tysiąc i jeden powodów do śmiechu, druga osoba może się śmiać z nieznanego jej powodu, może się mylić co do tego, dlaczego się śmieje, itp. Nie należy dokonywać nadinterpretacji.

Czy napięcie seksualne trochę opadło? Nieważne! Ciesz się tą chwilą bez presji i przywołaj ją z powrotem, jeśli zechcesz.

Krótko mówiąc: śmiech jest żywy, porywający i dobry dla zdrowia! Jest to również znak otwartego i pogodnego umysłu. W łóżku, podobnie jak w innych miejscach, śmiech jest ogólnie korzystny i choć może zmniejszyć napięcie seksualne, może również zwiększyć bliskość i głębię uczuć między kochankami.