Innowacje w zakresie wykorzystania aplikacji medycznych

Aplikacje medyczne krokiem w kierunku innowacji

Każda placówka służby zdrowia może znacząco usprawnić kluczowe procesy swojego działania, jeżeli wykorzysta możliwości jakie zapewnia nowoczesne oprogramowanie medyczne. Pozwala ono zautomatyzować wiele żmudnych czynność, przyśpieszyć czas obsługi klientów, a także poprawić komunikację pomiędzy pacjentem, a lekarzem, pacjentem a pracownikami rejestracji, czy też lekarzem a laboratorium medycznym. Dowiedz się z poniższego artykułu, w jakie przykładowe funkcjonalności mogą być wyposażane tego typu aplikacje.

Aplikacje medyczne dla pacjentów

Nabycie inteligentnego oprogramowania zapewni w pierwszej kolejności wiele korzyści pacjentom, zwłaszcza tym, którzy zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, alergie, czy nadciśnienie tętnicze. Będą one pomocne w głównej mierze dla pacjentów osłabionych wiekiem, którzy nie są w stanie pamiętać o przyjmowaniu w odpowiednim czasie kolejnych dawek leków. Wówczas system przesyła w trybie elektronicznym (wiadomości sms, powiadomienia e-mail) odpowiednie informacje na aplikację mobilną. Dzięki temu spada ryzyko, że farmakoterapia nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Pacjent ma także możliwość tworzenia notatek online, które odnoszą się do zauważanych objawów, działań niepożądanych leku, czy też zmian pod kątem stanu zdrowia.

Tego typu oprogramowanie może także zostać zintegrowane z aplikacją obsługiwaną przez lekarza. W takim przypadku może on na bieżąco monitorować powodzenie leczenia i w razie konieczności kontaktować się z pacjentem w celu wysłania niezbędnych instrukcji. Aplikacje dla lekarzy pozwalają poza tym w szybki i łatwy sposób planować terminy wizyt.

Aplikacje dla alergików

Już wkrótce prawdziwym przełomem w walce z alergią mogą okazać się aplikacje medyczne przeznaczone dla osób zmagających się z objawami alergii. Oprogramowanie tego typu monitoruje w trybie rzeczywistym stan pyłków w powietrzu – w wybranej przez użytkownika lokalizacji. Dzięki temu jest on w stanie zaplanować wcześniej godziny wyjścia z domu, aby w ten sposób zminimalizować ryzyko narażenia się na dokuczliwe objawy.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Funkcjonowanie placówek medycznych może także niebawem ulec znacznemu usprawnieniu. Będzie to możliwe za sprawą e-dokumentacji medycznej. Jest to oprogramowanie pozwalające zarządzać kartoteką medyczną pacjentów w sposób elektroniczny. Tym samym ośrodek służby zdrowia jest w stanie rozwiązać problem związany z nieczytelnością tradycyjnej kartoteki, a także dużą czasochłonnością jej prowadzenia. Czas obsługi pacjentów znacznie się skraca, a odciążeni od formalnych obowiązków lekarze mogą im poświęcić większą uwagę.

Podsumowanie

Każdy właściciel placówki medycznej powinien więc na poważnie rozważyć możliwość wdrożenia nowoczesnych aplikacji medycznych. Ich wykorzystanie przyniesie także szereg niezaprzeczalnych korzyści indywidualnym pacjentom.