Profilaktyka pierwotna: 10 zasad, które pozwolą uniknąć pojawienia się nowotworów

Zasada nr 1: Nie pal!

Tytoń jest główną przyczyną raka, który występuje w co trzecim przypadku. Powód: przede wszystkim smoły. Ale również uretan, chlorek winylu czy benzopiren, również substancje rakotwórcze. Tytoń pozostaje głównym źródłem nowotworów płuc i układu oddechowego. Jest również odpowiedzialny za wiele nowotworów pęcherza moczowego, trzustki, nerek i piersi. Ryzyko wzrasta wraz z długością okresu palenia i liczbą wypalanych papierosów.

 

Zasada nr 2: Ogranicz czerwone mięso

Wysokie spożycie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Oznacza to, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego może wzrosnąć o 17% na każde 100 gramów czerwonego mięsa spożywanego dziennie. Tłuszcze zwierzęce sprzyjają wytwarzaniu przez wątrobę niektórych rakotwórczych kwasów żółciowych. I odwrotnie, osoby spożywające duże ilości ryb mają o 30% niższe ryzyko.

 

Zasada nr 3: Uważaj na tłuszcze

Nadmierne ilości niektórych tłuszczów, zwanych “tłuszczami trans”, są powiązane z rakiem płuc, okrężnicy, odbytnicy, piersi i prostaty. Ryzyko zachorowania na raka piersi jest dwukrotnie wyższe u kobiet z wysokim poziomem tłuszczów “trans” we krwi. WHO szacuje, że przemysłowe kwasy tłuszczowe trans są odpowiedzialne za 500.000 zgonów rocznie i zaleca ich wyeliminowanie z diety.

 

Zasada nr 4: Schudnij

Osoby z nadwagą należą do populacji wysokiego ryzyka. Nadwaga ma związek z wieloma nowotworami: piersi, endometrium (macicy), nerek, pęcherza moczowego, jelita grubego, odbytnicy czy przełyku. Uważa się, że otyłość i nadwaga są zaangażowane w 40 procent przypadków raka, nadwaga związana z co najmniej 11 nowotworami.

 

Zasada nr 5: Uważaj na alkohol

Lekarze apelują alkohol jest drugą, po tytoniu, najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów, której można zapobiec. Wino, piwo i inne koktajle atakują wątrobę. Skutek: mogą powodować marskość wątroby, która może przerodzić się w raka. Alkohol jest również zaangażowany w nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, okrężnicy, odbytnicy, a nawet piersi. W połączeniu z paleniem tytoniu ryzyko to wzrasta. Umiarkowany palacz z dużym spożyciem alkoholu zwielokrotniłby swoje ryzyko zachorowania na raka przełyku o prawie czterdzieści.

 

Zasada nr 6: Jedz warzywa i owoce

Żywność odgrywa ważną rolę w zapobieganiu nowotworom. Setki badań wykazały ochronne działanie owoców i warzyw. Pomagają one kontrolować wagę, jeden z czynników ryzyka. Pobudzają również mechanizmy obronne organizmu i neutralizują niektóre czynniki rakotwórcze. Błonnik, zawarty w owocach, warzywach i pełnych ziarnach zbóż, przyspiesza przemianę materii. Działanie to skróciłoby czas kontaktu substancji rakotwórczych z przewodem pokarmowym. Owoce i warzywa działają w pierwszej kolejności na nowotwory układu pokarmowego: jamy ustnej, przełyku, żołądka czy jelita grubego.

 

Zasada nr 7: Bądź aktywny

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko w znacznym stopniu. Zmniejsza otyłość, która jest główną przyczyną raka. Aktywność fizyczna działa bezpośrednio na raka jelita grubego. Przyspiesza tranzyt i skraca czas przebywania w układzie pokarmowym elementów potencjalnie rakotwórczych. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka piersi, macicy i prostaty poprzez wpływ na metabolizm i hormony.

 

Zasada nr 8: Uważaj na słońce

Pierwszą przyczyną powstawania raka skóry jest nadmierna ekspozycja na słońce. Promienie ultrafioletowe sprawiają, że wyglądasz dobrze, oczywiście. Są one jednak odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Powód: promienie UVB powodują mutacje w genach. Jeśli chodzi o promienie UVA, to pośrednio atakują one komórki. Powtarzające się narażenie sprzyja więc transformacjom nowotworowym komórek.

 

Zasada nr 9: Nie przesadzaj z suplementami

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie ma potrzeby stosowania suplementów diety w celu zapobiegania nowotworom. Różne suplementy w witaminy, minerały i pierwiastki śladowe nie odgrywają żadnej roli zapobiegawczej. Co gorsza, podczas fińskich i amerykańskich badań, intensywne przyjmowanie beta-karotenu, samego lub z witaminami, dawało przeciwne efekty u niektórych palaczy i osób z grupy ryzyka.

 

Zasada nr 10: Znajdź czynniki rakotwórcze wokół siebie

Zanieczyszczenie powietrza, zagrożenia zawodowe, produkty domowe: niektóre elementy rakotwórcze otaczają nas czasami bez naszej wiedzy.. Do czynników rakotwórczych  należą: azbest, pył węglowy i drzewny. Radon, radioaktywny gaz naturalnie występujący w powietrzu, zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc w przypadku masowego wchłaniania. Niektóre środki czyszczące zawierają możliwe substancje rakotwórcze: benzen, etery glikolu lub formaldehyd.